Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż » Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo ...
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż
Dodatek nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (999) z dnia 1.10.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Inwestycja w obcym środku trwałym (budynku) po jego nabyciu Przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki komandytowej - regulacje kodeksowe

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności

Jednostka posiadała spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Prawo to było amortyzowane według stawki 2,5%. Następnie, na mocy aktu notarialnego, prawo to zostało przekształcone w prawo własnościowe. Jak w związku z tym należy ustalić wartość początkową lokalu użytkowego? Jaką stawkę amortyzacyjną stosować do dalszej amortyzacji?

Wartość początkową lokalu powstałego z przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego (dalej: spdlu) ustala się jako sumę nieumorzonej wartości początkowej tego (przekształconego) prawa oraz wydatków poniesionych w związku z jego przekształceniem. Z sumy tej dodatkowemu wyodrębnieniu podlega ułamkowa wartość gruntu. Podstawowa stawka amortyzacyjna lokalu użytkowego wynosi - podobnie jak stawka dotychczas stosowana do amortyzacji spdlu - 2,5%. Dopuszcza się jednak zastosowanie stawki indywidualnej. Amortyzacji nie będzie natomiast podlegał wyodrębniony grunt.

Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu użytkowego powoduje, że osoba, której przysługiwało dotychczas to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu użytkowego oraz prawo do udziału w związanym z tym lokalem gruncie.

Rozliczenie dla celów podatkowych

W następstwie przekształcenia, dokonanego z chwilą podpisania aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, następuje zmiana tytułu prawnego do lokalu.

W związku z tym w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy dokonać stosownych zmian. Wraz z przekształceniem przestaje istnieć bowiem spdlu. Skutkuje to koniecznością jego usunięcia z ewidencji. Dotychczasowa wartość niematerialna i prawna (wnip) staje się środkiem trwałym, w części jako odrębny lokal oraz w części jako grunt. W konsekwencji nie mamy już do czynienia z wnip, lecz z dwoma środkami trwałymi (budynkiem oraz gruntem).

Na ich wartość początkową składać się będzie nieumorzona wartość początkowa spdlu oraz wydatki poniesione na przekształcenie. W celu dokonania prawidłowego przypisania poniesionych wydatków na przekształcenie do budynku i do gruntu można skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Pomocne mogą być również informacje zawarte w akcie notarialnym (o ile oczywiście zostaną tam zamieszczone).

W odniesieniu do budynku należy ustalić stawkę amortyzacyjną. Jak wynika bowiem z art. 22h ust. 2 ustawy o PDOF (odpowiednio art. 16h ust. 2 ustawy o PDOP), podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Standardowa stawka amortyzacyjna z Wykazu dla budynków niemieszkalnych wynosi 2,5% (podobnie jak stawka stosowana przy amortyzacji spdlu). Natomiast nie będzie w ogóle podlegał amortyzacji wyodrębniony w ramach własności grunt.

Zwróćmy uwagę, że w przypadku przekształcenia spdlu w prawo własności, przy spełnieniu warunków określonych w art. 22j ust. 1 ustawy o PDOF (odpowiednio art. 16j ust. 1 ustawy o PDOP), w naszej ocenie wystąpi możliwość ustalenia indywidualnej stawki amortyzacji dla powstałego w związku z tym środka trwałego w postaci lokalu.

Podobnie stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 9 maja 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4011.112.2018.1.JG, dotyczącej analogicznej sprawy, tj. przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności.

Rozliczenie bilansowe

W księgach rachunkowych, w związku z dokonanym przekształceniem, należy wyksięgować z ewidencji bilansowej spdlu (będące dla celów bilansowych środkiem trwałym), ujmując w niej jednocześnie dwa środki trwałe (jeśli oczywiście spełniają określone w ustawie o rachunkowości warunki dla uznania ich za środki trwałe - por. art. 3 ust. 1 pkt 15), tj.: lokal użytkowy (jako środek trwały podlegający amortyzacji) oraz udział w gruncie (jako środek trwały niepodlegający amortyzacji).

Ustalając wartość początkową wprowadzonych do ewidencji środków trwałych należy uwzględnić nieumorzoną wartość początkową spdlu (tj. jego wartość netto) oraz wydatki poniesione na przekształcenie (tj. opłaty notarialne, sądowe).

W ewidencji księgowej omawiane przekształcenie może przebiegać przy wykorzystaniu następujących zapisów:

1. Wyksięgowanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego:
   a) wartość początkowa środka trwałego:
      - Ma konto 01 "Środki trwałe";
   b) dotychczasowe umorzenie:
      - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych";
   c) wartość nieumorzona:
      - Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie".
2. Faktura za sporządzenie aktu notarialnego:
   a) wartość netto opłaty:
      - Wn konto 08;
   b) VAT naliczony podlegający odliczeniu:
      - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie";
   c) zobowiązanie ogółem:
      - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
3. Ujęcie w ewidencji bilansowej środków trwałych - na podstawie OT - lokalu użytkowego:
      - Wn konto 01,
      - Ma konto 08.
4. Ujęcie w ewidencji bilansowej środków trwałych - na podstawie OT - ułamkowej części gruntu - księgowania jak wyżej:
      - Wn konto 01,
      - Ma konto 08.
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Inwestycja w obcym środku trwałym (budynku) po jego nabyciu Przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki komandytowej - regulacje kodeksowe
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.