Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż » Przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki komandytowej ...
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż
Dodatek nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (999) z dnia 1.10.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności Wycofanie nieruchomości z firmy a VAT

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki komandytowej - regulacje kodeksowe

Spółka komandytowa jest odrębnym podmiotem prawa od swoich wspólników. Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych). Przepisy K.s.h. nie wyłączają możliwości przeniesienia nieruchomości spółki na rzecz wspólników. Wycofanie ze spółki może dotyczyć zarówno nieruchomości wniesionej tytułem wkładu, jak i nabytej przez spółkę.

Przepisy K.s.h. nie wyłączają możliwości zmniejszenia udziału kapitałowego komplementariuszy, a w konsekwencji możliwe jest wycofanie wkładu ze spółki (art. 54 § 1art. 37 § 1 K.s.h. w związku z art. 103 K.s.h.). Poza tym Kodeks spółek handlowych szczegółowo reguluje kwestie związane ze zwrotem wkładu dla komandytariusza (zob. art. 107-108, art. 112 § 2, art. 123 K.s.h.).

Wycofanie nieruchomości ze spółki komandytowej

Nieruchomość stanowiąca własność spółki może być zbyta na rzecz wspólników przykładowo na podstawie umowy darowizny czy sprzedaży. Te czynności wiążą się jednak z określonymi konsekwencjami podatkowymi odpowiednio na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn czy ustawy o PCC. Przy tym jednak organy podatkowe zaakceptowały praktykę zawierania umowy nienazwanej o wycofanie składnika z majątku spółki na cele prywatne wspólników. Umowa taka jest zawierana w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu nieruchomości ze spółki i nie stanowi zawarcia umowy darowizny (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 czerwca 2012 r., nr IBPBII/1/436-112/12/ASz oraz z 9 września 2015 r., nr IBPB-2-1/4515-117/15/DP, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 czerwca 2010 r., nr ILPB2/436-57/10-5/AJ czy Dyrektora KIS z 3 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.14.2017.1.MZ).

wykrzyknik Organy podatkowe popierają stanowisko, że czynność zbycia poszczególnych składników majątku spółki jawnej podlega zasadzie swobody umów. Pogląd ten jest uzasadniony także w odniesieniu do składników majątku spółki komandytowej.

Dlatego też wspólnicy mogą w szczególności podjąć uchwałę o wycofaniu nieruchomości na ich potrzeby własne z określeniem, że staną się jej współwłaścicielami w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zyskach spółki. W następstwie wspomnianej uchwały o wycofaniu nieruchomości ze spółki powinno dojść do zawarcia umowy nienazwanej nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości na rzecz wspólników spółki. Umowa ta wymaga formy aktu notarialnego stosownie do treści art. 158 Kodeksu cywilnego (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 17 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.277.2017.2.AA).

Jeżeli wspólnikami spółki komandytowej są małżonkowie, to staną się oni właścicielami nieruchomości wycofanej z tej spółki. Wejdzie ona do majątku wspólnego małżonków, ewentualnie staną się jej współwłaścicielami w częściach ułamkowych, w zależności od tego, jaki obowiązuje ich ustrój majątkowy (por. art. 48-515 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności Wycofanie nieruchomości z firmy a VAT
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.