Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż
Dodatek nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (999) z dnia 1.10.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Wycofanie nieruchomości z firmy a VAT Ewidencja księgowa wycofania nieruchomości z działalności przedsiębiorcy

Wycofanie składnika majątku z firmy a podatek dochodowy

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku wspólnikom spółki osobowej

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i nieodpłatne przekazanie jej na potrzeby prywatne wspólników spółki osobowej (np. jawnej, komandytowej) w części odpowiadającej posiadanym przez nich udziałom, które to przekazanie nie następuje tytułem wypłaty należnego wspólnikom zysku i gdy w związku z tą czynnością wkład wspólnika nie ulega obniżeniu, nie rodzi dla wspólników tej spółki skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o PDOF nie zaliczają czynności nieodpłatnego przekazywania nieruchomości na cele osobiste podatnika do żadnej z kategorii źródeł przychodów. Takim źródłem przychodu jest odpłatne zbycie wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały uprzednio wycofane z działalności (jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat).

Natomiast w przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników wprawdzie mamy do czynienia ze zbyciem, bo w wyniku takich czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności na wspólników, to jednak spółka w takim przypadku nie uzyska żadnych korzyści majątkowych, zatem przychód u niej (a więc i u wspólników) nie powstanie. Ewentualny przychód powstanie dopiero w momencie zbycia tej nieruchomości przez wspólników.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.277.2017.2.AA i z 3 sierpnia 2017 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.104.2017.1.AK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.12.2017.1.AK.

Dodajmy, że jeżeli nieruchomość po wycofaniu jej ze spółki osobowej (np. jawnej, komandytowej) będzie nadal wykorzystywana na potrzeby spółki (np. w ramach użyczenia majątku prywatnego wspólników), to zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów, przesłanym do naszego Wydawnictwa w dniu 12 stycznia 2018 r., u wspólników powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Wyjaśnienie to opisywaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 8 z 2018 r. Dotyczyło ono wprawdzie wykorzystywania na potrzeby spółki osobowej samochodu prywatnego wspólnika, ale przez analogię może mieć zastosowanie także do nieruchomości prywatnej wspólnika wykorzystywanej na potrzeby spółki.

Więcej przeczytasz w Na temat użyczenia spółce osobowej prywatnego
składnika majątku pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1.08.2018 r.
na str. 16-21

» Odpisy amortyzacyjne od nieruchomości wycofanej ze spółki

Przekazanie nieruchomości wspólnikom nie wpływa na dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne od tej nieruchomości, co oznacza, że stanowią one koszty uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Natomiast w momencie wycofania nieruchomości należy wykreślić ją z ewidencji środków trwałych oraz zaprzestać dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych. Ostatni odpis amortyzacyjny będzie dokonany w miesiącu, w którym nieruchomość została wycofana ze spółki. Istotne jest też, że w przypadku takiego nieodpłatnego wycofania nieruchomości, jej niezamortyzowana wartość nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Wycofanie nieruchomości z jednoosobowej działalności gospodarczej

Podobnie jest w przypadku wycofania nieruchomości z majątku jednoosobowej działalności gospodarczej, w celu przekazania jej na cele prywatne przedsiębiorcy. Również i w tym przypadku następuje jedynie "przesunięcie" składnika majątku. Taka czynność nie powoduje powstania u przedsiębiorcy (prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą) żadnego przysporzenia majątkowego - stan jego majątku jest nadal taki sam. To oznacza, że ww. wycofanie jest dla przedsiębiorcy obojętne podatkowo, tj. nie stanowi dla niego przychodu podatkowego. Podobnie uznają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2016 r., nr ITPB1/4511-1153/15/DP czy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 marca 2016 r., nr IPTPB1/4511-813/15-3/MH.

Gdyby po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej nieruchomość ta została sprzedana, to w związku z tą sprzedażą u przedsiębiorcy mógłby powstać przychód z działalności gospodarczej (jeśli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie nieruchomości z działalności a dniem sprzedaży, nie upłynęło 6 lat).

Jeśli w momencie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej nieruchomość ta nie została jeszcze w pełni zamortyzowana, to jej niezamortyzowana wartość nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazanie jej na cele prywatne przedsiębiorcy nie powoduje obowiązku skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętych w tych kosztach odpisów amortyzacyjnych, dokonanych przed ww. wycofaniem. W okresie, za który dokonywane były te odpisy, środek trwały był bowiem wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

» VAT należny (korekta VAT naliczonego) jako koszt podatkowy

Jeśli w związku z wycofaniem nieruchomości z działalności gospodarczej podatnik musi wykazać VAT należny (lub skorygować VAT naliczony), kwota tego podatku nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej nie ma bowiem związku z osiągnięciem, zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Wycofanie nieruchomości z firmy a VAT Ewidencja księgowa wycofania nieruchomości z działalności przedsiębiorcy
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.