Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż » Strata na sprzedaży nie w pełni zamortyzowanej nieruchomości
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż
Dodatek nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (999) z dnia 1.10.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży części nieruchomości Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu otrzymanego nieodpłatnie

Strata na sprzedaży nie w pełni zamortyzowanej nieruchomości

Spółka z o.o. posiadała budynek wymagający kapitalnego remontu. Ponieważ nieruchomość nie była spółce przydatna, zbyto ją za niewielką cenę, tj. 5% wartości ewidencyjnej. Czy strata na sprzedaży nieruchomości może stanowić koszt uzyskania przychodów? Dokonywana sprzedaż wynika z braku ekonomicznego uzasadnienia remontu przedmiotowej nieruchomości. Jak ująć takie zbycie w księgach rachunkowych?

Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zaliczany jest do pozostałych przychodów operacyjnych stanowiących jednocześnie przychód podatkowy. Natomiast niezamortyzowana wartość budynku oraz wartość gruntu, na którym jest on posadowiony, podlega zaliczeniu do pozostałych kosztów operacyjnych, stanowiących koszt uzyskania przychodów.

Co do zasady, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości określonej w umowie zawartej między stronami. Dla skutecznego zbycia nieruchomości konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Jeżeli jednak wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw majątkowych, zastosowanie może znaleźć art. 14 ustawy o PDOP. Jak wynika z tego przepisu, w takim przypadku organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający.

Dodajmy, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Natomiast kosztem uwzględnionym przy sprzedaży nieruchomości będzie cała niezamortyzowana wartość początkowa budynku oraz wartość początkowa gruntu, na którym położona jest nieruchomość (por. art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP).

Odpowiadając zatem na wątpliwości przedstawione w pytaniu należy stwierdzić, że jedynie w sytuacji, gdy podatnik będzie w stanie uzasadnić niską cenę sprzedaży nieruchomości (tj. 5% wartości ewidencyjnej) np. całkowitym zużyciem obiektów czy wysoce niekorzystnym miejscem położenia nieruchomości, cena sprzedaży nie powinna być kwestionowana przez organ podatkowy. Natomiast odnosząc się do kosztów uzyskania przychodów należy stwierdzić, że kosztem takim będzie niezamortyzowana wartość budynku oraz cała wartość początkowa gruntu bez względu na cenę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości.

W związku ze sprzedażą nieruchomości, w księgach rachunkowych wystąpią następujące księgowania:

1. Wyksięgowanie sprzedawanego budynku:
   • niezamortyzowana wartość budynku:
      - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne";
   • dotychczasowe umorzenie:
      - Wn konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych";
   • wartość netto:
      - Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Budynek).
2. Wyksięgowanie wartości początkowej sprzedawanego gruntu:
      - Wn konto 76-1,
      - Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grunt).
3. Sprzedaż budynku wraz z gruntem potwierdzona aktem notarialnym oraz - jeżeli wystąpi taka konieczność - fakturą:
   • należność od nabywcy:
      - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki";
   • VAT należny (jeżeli wystąpi):
      - Ma konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego";
   • wartość netto:
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Dodajmy, że w rachunku zysków i strat nie wykazuje się przychodów i kosztów ze zbycia nieruchomości, lecz jedynie osiągnięty na tej operacji wynik finansowy, czyli zysk lub stratę. W przypadku opisanym w pytaniu, poniesioną stratę jednostka sporządzająca rachunek zysków i strat na podstawie załącznika nr 1 w wariancie kalkulacyjnym wykaże w pozycji H.I., zaś w wariancie porównawczym w pozycji E.I. jako "Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych".

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży części nieruchomości Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu otrzymanego nieodpłatnie
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.