Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż » Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu otrzymanego nieodpłatnie
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Nieruchomości w firmie - zakup, wycofanie, sprzedaż
Dodatek nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (999) z dnia 1.10.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Strata na sprzedaży nie w pełni zamortyzowanej nieruchomości

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu otrzymanego nieodpłatnie

Spółka akcyjna zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu, które nabyła nieodpłatnie. W jaki sposób zaewidencjonować takie zbycie? Czy powstanie w takim przypadku koszt uzyskania przychodu?

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych, dotyczących innych środków trwałych. W przypadku prawa otrzymanego nieodpłatnie dodatkowo należy rozliczyć konto 84 w korespondencji z kontem pozostałych przychodów operacyjnych. Jeżeli nieodpłatne otrzymanie ww. prawa wiązało się z powstaniem w spółce przychodu podatkowego, to na moment sprzedaży w tej samej wartości powstanie koszt uzyskania przychodu.

Ujęcie rachunkowe

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, prawo użytkowania wieczystego gruntu (dalej: pwug) zalicza się do środków trwałych i ujmuje w księgach rachunkowych na koncie 01 "Środki trwałe" (w analityce: Prawo użytkowania wieczystego gruntu). Dla celów bilansowych pwug podlega amortyzacji (art. 31 ust. 2 ww. ustawy). Inaczej jest dla celów podatkowych, gdzie zgodnie z art. 16c pkt 1 ustawy o PDOP oraz art. 22c pkt 1 ustawy PDOF, prawo to wprost zostało wyłączone z amortyzacji.

Rozliczenie sprzedaży pwug nabytego nieodpłatnie powinno przebiegać według zasad ogólnych, stosowanych do sprzedaży środków trwałych. I tak, przychody ze sprzedaży powinny zwiększać pozostałe przychody operacyjne, zaś koszty związane ze sprzedażą - pozostałe koszty operacyjne (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości).

W sytuacji, gdy zbywane prawo zostało nabyte nieodpłatnie i zaewidencjonowane z uwzględnieniem art. 41 ustawy o rachunkowości, czyli zapisem: Wn konto 01, Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (rozliczenie konta 84 przebiegało równolegle do amortyzacji, zapisem: Wn konto 84, Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne"), to przy sprzedaży musi nastąpić jednorazowe rozliczenie konta 84 z pozostałymi przychodami operacyjnymi.

Uwzględniając powyższe, ewidencja sprzedaży pwug może przebiegać następująco:

1. Faktura dotycząca sprzedaży pwug:
   a) wartość brutto faktury:
      - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki";
   b) VAT należny (o ile występuje):
      - Ma konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym
         z tytułu VAT należnego";
   c) wartość netto (przychód ze sprzedaży):
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
2. Rozchód sprzedanego pwug:
   a) wartość początkowa pwug:
      - Ma konto 01 "Środki trwałe"
        (w analityce: Prawo użytkowania wieczystego gruntu);
   b) dotychczasowe umorzenie:
      - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych";
   c) wartość nieumorzona:
      - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
3. Jednorazowe odpisanie nierozliczonej wartości nieodpłatnie otrzymanego prawa, zapisem:
      - Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
      - Ma konto 76-0.

Rozliczenie podatkowe

Dla celów podatku dochodowego przychodem z odpłatnego zbycia m.in. praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (por. art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP).

Natomiast kosztami uzyskania przychodów przy sprzedaży (odpłatnym zbyciu) gruntów i prawa wieczystego użytkowania są wydatki na ich nabycie (por. art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP). W przypadku odpłatnego zbycia pwug nabytego nieodpłatnie, zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1i ustawy o PDOP, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu jest wartość odpowiadająca wielkości przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o PDOP na moment otrzymania tego prawa.

Przypomnijmy bowiem, że w przypadku nieodpłatnie nabytego pwug, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP, podatnik uzyskuje przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Wartość tego przychodu ustala się na podstawie art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o PDOP, tj. według cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku.

Tak więc, jeżeli na moment otrzymania prawa spółka zobowiązana była do ustalenia przychodu według przywołanych zasad, to wraz z jego zbyciem, do kosztów uzyskania przychodów zaliczy ustaloną wówczas wartość.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Strata na sprzedaży nie w pełni zamortyzowanej nieruchomości
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.