Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce
Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł W trakcie amortyzacji niemożliwa jest zmiana stawki z Wykazu na indywidualną stawkę amortyzacyjną Moment podwyższenia stawki amortyzacyjnej, gdy rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy

Amortyzacja po dokonaniu wpisu spółki z o.o. w organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego

Spółka z o.o. w organizacji kupiła używany budynek niemieszkalny. Ujęła go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczęła jego amortyzację przy zastosowaniu 2,5% stawki amortyzacyjnej. Czy spółka z o.o., którą z chwilą wpisu do KRS stała się spółka z o.o. w organizacji, ma prawo zmienić stawkę amortyzacyjną na indywidualną, tj. wyższą od stawki podstawowej?

Spółka z o.o., którą z chwilą wpisu do KRS stała się spółka z o.o. w organizacji, nie ma prawa zmienić stawki amortyzacyjnej na indywidualną.

Na podstawie art. 151 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka z o.o. może być utworzona przez jedną lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Do powstania spółki z o.o. wymagane jest m.in. zawarcie umowy spółki.

W momencie podpisania umowy spółki z o.o. powstaje spółka z o.o. w organizacji (art. 161 K.s.h.). Spółka zachowuje status spółki w organizacji do czasu wpisu do KRS. Z chwilą uzyskania tego wpisu spółka z o.o. w organizacji staje się spółką z o.o. i uzyskuje osobowość prawną. Z chwilą tą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji (art. 12 K.s.h.).

Spółka z o.o. w organizacji jest formą przejściową spółki z o.o. Jej celem jest doprowadzenie do powstania i rozpoczęcia działalności spółki z o.o. Niemniej jednak może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 11 K.s.h.). Jest tzw. ułomną osobą prawną.

Na gruncie podatkowym spółka z o.o. w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (art. 1 ust. 1 updop). Oznacza to, że w celu prawidłowego ustalenia zobowiązania podatkowego powinna m.in. prawidłowo naliczać odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. w organizacji nabyła budynek użytkowy, zaliczyła go do środków trwałych i dokonywała odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych.

Niestety spółka z o.o. nie ma obecnie prawa zmienić tej metody amortyzacji. Jak wynika z art. 16h ust. 2 updop, podatnicy, z pewnym nieistotnym tu zastrzeżeniem, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k updop dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosują do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Z uwagi na ciągłość prawną pomiędzy spółką z o.o. w organizacji a spółką z o.o., spółka z o.o. zobowiązana jest kontynuować przyjętą metodę amortyzacji z uwzględnieniem dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Zmiana stawki amortyzacyjnej (tu spółce zależy na jej podwyższeniu) byłaby możliwa jedynie wówczas, gdyby budynek był używany w warunkach pogorszonych bądź złych.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł W trakcie amortyzacji niemożliwa jest zmiana stawki z Wykazu na indywidualną stawkę amortyzacyjną Moment podwyższenia stawki amortyzacyjnej, gdy rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.