Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce » Nakłady poniesione przez podatnika na ulepszenie środka trwałego
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce
Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Środek trwały używany przez przedsiębiorcę sezonowo Rok podatkowy dłuższy niż kalendarzowy nie wpływa na wysokość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego

Nakłady poniesione przez podatnika na ulepszenie środka trwałego

Jak rozliczyć nakłady poniesione przez podatnika na ulepszenie środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną?

Rozliczenie nakładów na ulepszenie środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną zależy od roku ich poniesienia. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.

Co do zasady wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego nie można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Powiększają one wartość początkową, od której są dokonywane odpisy amortyzacyjne. Przy metodzie degresywnej należy uważać, by we właściwym momencie podwyższyć wartość początkową środka trwałego amortyzowanego tą metodą. Odmiennie bowiem ustala się ten moment w pierwszym roku amortyzacji i w latach następnych.

Stosownie do art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop, wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego powiększają jego wartość początkową. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy:

  • suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację, w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i 
     
  • wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania; wzrost wartości użytkowej środka trwałego mierzy się w szczególności: okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych oraz kosztami eksploatacji.

W przypadku gdy ulepszenie łączy się z koniecznością nabycia części składowych lub peryferyjnych, ich wartość powiększa wartość początkową środka trwałego, o ile jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł.

Z kolei z art. 22h ust. 1 pkt 1 updof i art. 16h ust. 1 pkt 1 updop wynika, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się:

  • od wartości początkowej środków trwałych,
     
  • począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Przepisy te stosuje się także w przypadku ulepszenia. Co za tym idzie, jeżeli środek trwały został ulepszony, to od miesiąca następującego po tym, w którym miało miejsce ulepszenie, odpisy amortyzacyjne są naliczane od wartości początkowej uwzględniającej poniesione nakłady na ulepszenie. Tak jest w przypadku amortyzacji metodą liniową. W innym momencie jednak dokonuje się powiększenia wartości początkowej, w przypadku gdy ulepszany środek trwały amortyzowany jest metodą degresywną. Wynika to z tego, że przy tej metodzie amortyzacji, zmianie ulega sposób ustalania podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych. W pierwszym roku jest to wartość początkowa danego środka trwałego. W latach następnych natomiast jest to wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, którą ustala się na początku każdego kolejnego roku podatkowego. Nie może ona ulec zmianie w trakcie roku. Oznacza to, że w pierwszym roku amortyzacji wartość początkowa może zostać zmieniona wskutek ulepszenia, od miesiąca następującego po tym, w którym to ulepszenie miało miejsce. Natomiast w przypadku ulepszeń w latach następnych, ze zmianą wartości początkowej trzeba poczekać do następnego roku podatkowego.

Przykład

W styczniu 2018 r. podatnik nabył i przyjął do używania środek trwały o wartości początkowej 100.000 zł. Postanowił go amortyzować metodą degresywną. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego dokonał za luty. W październiku 2018 r. doszło do ulepszenia tego środka trwałego. Wartość ulepszenia wyniosła netto 11.000 zł i powiększa wartość początkową środka trwałego. Ulepszenie to miało miejsce w roku oddania środka trwałego do używania, więc odpisy amortyzacyjne od zwiększonej wartości początkowej (111.000 zł) są dokonywane od listopada 2018 r.


Przykład

W czerwcu 2017 r. podatnik nabył środek trwały o wartości netto 50.000 zł, który przekazał do używania w miesiącu jego nabycia. Od lipca 2017 r. rozpoczął jego amortyzację metodą degresywną. W listopadzie 2018 r. dokonał ulepszenia tego środka trwałego. Ulepszenie to wyniosło netto 11.000 zł. Z uwagi na to, że ulepszenie miało miejsce w drugim roku amortyzacji degresywnej, zwiększy ono wartość początkową środka trwałego dopiero od początku 2019 r.

Metodę degresywną stosuje się, dopóki ustalony na jej podstawie roczny odpis amortyzacyjny jest wyższy od odpisu ustalonego metodą liniową. Poczynając od roku, w którym odpis ten jest niższy, aż do zrównania dokonanych odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową, należy stosować metodę liniową. Stosowanie metody liniowej powoduje, że wartość początkową środka trwałego można zwiększyć o nakłady na ulepszenie w miesiącu następującym po dokonaniu ulepszenia. Taki sposób postępowania ma zastosowanie także w przypadku ulepszenia już zamortyzowanych środków trwałych.

Przykład

W lutym 2015 r. podatnik kupił środek trwały kwalifikujący się do amortyzacji degresywnej, którego wartość początkowa wynosi 280.000 zł. Stawka amortyzacyjna właściwa dla tego środka trwałego wynosi 14%. Środek trwały został oddany do użytku i wpisany do ewidencji środków trwałych w lutym 2015 r. Od marca 2015 r. podatnik rozpoczął jego amortyzację metodą degresywną.

W 2018 r. odpis amortyzacyjny liczony metodą degresywną byłby niższy od liczonego metodą liniową. Zatem od tego roku środek trwały jest amortyzowany metodą liniową.

W styczniu 2018 r. podatnik dokonał ulepszenia środka trwałego. Wartość ulepszenia wyniosła netto 11.000 zł. Począwszy od lutego 2018 r. odpisy amortyzacyjne naliczane są od zwiększonej wartości początkowej, tj. od kwoty 291.000 zł.


Przykład

Podatnik posiada zamortyzowany środek trwały o wartości początkowej wynoszącej 90.000 zł. Amortyzacja odbywała się metodą degresywną. W maju 2018 r. nastąpiło ulepszenie środka trwałego. Wartość ulepszenia wyniosła netto 11.000 zł.

W tym przypadku ulepszenia dokonano po przejściu na metodę liniową, więc począwszy od czerwca 2018 r. podatnik ponownie rozpocznie naliczanie odpisów amortyzacyjnych metodą liniową od zwiększonej wartości początkowej (101.000 zł).

Środek trwały będzie amortyzowany do momentu, gdy suma wszystkich odpisów amortyzacyjnych wyniesie 101.000 zł.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Środek trwały używany przez przedsiębiorcę sezonowo Rok podatkowy dłuższy niż kalendarzowy nie wpływa na wysokość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.