Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce » Możliwość skorzystania z dwóch jednorazowych amortyzacji
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce
Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Moment dokonania jednorazowego odpisu Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany

Możliwość skorzystania z dwóch jednorazowych amortyzacji

Podatnik (osoba fizyczna) jest małym podatnikiem, w rozumieniu ustawy o PIT. Dotychczas nie korzystał z pomocy de minimis. W jednym roku podatkowym planuje zakupić koparkę z grupy 5 KŚT (wartość około 60.000 zł) i samochód ciężarowy z grupy 7 KŚT (wartość około 15.000 zł). Z jakiej formy jednorazowej amortyzacji może skorzystać?

Samochód ciężarowy będzie mógł być zamortyzowany jednorazowo tylko w ramach jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 updof. Natomiast w odniesieniu do koparki podatnik będzie mógł dokonać wyboru jednej z dwóch obowiązujących jednorazowych amortyzacji, tj. określonej w ust. 7 albo w ust. 14 art. 22k updof, pod warunkiem, że zakupiona przez niego koparka będzie fabrycznie nowa. Jeśli taka nie będzie, to podatnik będzie mógł zastosować do niej jedynie jednorazową amortyzację określoną w art. 22k ust. 7 updof.

Podatnicy mogą korzystać z jednorazowej amortyzacji na zasadach określonych w:

  • art. 22k ust. 7-13 updof (jednorazowy odpis amortyzacyjny do wysokości 50.000 euro), do której prawo mają mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą,
     
  • art. 22k ust. 14-21 updof (jednorazowy odpis do wysokości 100.000 zł), z której mogą skorzystać wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 22k ust. 20 updof, jeżeli w związku z nabyciem środka trwałego podatnik ma prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym mowa w art. 22k ust. 7 i 14 updof, to dokonuje on odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 albo 14 updof. Oznacza to, że podatnik będący małym podatnikiem lub rozpoczynającym działalność gospodarczą może w tym samym roku podatkowym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno jednorazowy odpis amortyzacyjny do wysokości 50.000 euro, jak i do wysokości 100.000 zł, jeżeli każdy z odpisów amortyzacyjnych dotyczy innego środka trwałego i spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 22k ust. 7 i 14 updof. Potwierdził to resort finansów w piśmie otrzymanym przez nas 22 września 2017 r.

Zatem podatnik będący małym podatnikiem lub rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może w danym roku podatkowym skorzystać z jednorazowej amortyzacji w ramach dwóch limitów, tj. do wysokości 50.000 euro, jak i do wysokości 100.000 zł.

W omawianym przypadku podatnik spełnia kryteria małego podatnika, w rozumieniu ustawy o PIT i nie korzystał z pomocy de minimis. Zatem ma prawo do dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22k ust. 7 i 14 updof. Musi jednak zdecydować, które zasady amortyzacji będzie stosował do danego środka trwałego. Przed podjęciem decyzji musi sprawdzić, czy dany środek trwały podlega jednorazowej amortyzacji na zasadach określonych w tych przepisach.

Otóż jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 updof podlegają środki trwałe (zarówno używane przez poprzedniego właściciela, jak i fabrycznie nowe) zaliczane do:

  • grupy 3 KŚT - kotły i maszyny energetyczne,
     
  • grupy 4 KŚT - maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
     
  • grupy 5 KŚT - maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne,
     
  • grupy 6 KŚT - urządzenia techniczne,
     
  • grupy 7 KŚT - środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych,
     
  • grupy 8 KŚT - narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zatem w opisanym przypadku podatnik mógłby w ramach jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 updof zamortyzować zarówno koparkę z grupy 5 KŚT, jak i samochód ciężarowy z grupy 7 KŚT.

Z kolei jednorazowa amortyzacja, o której mowa w art. 22k ust. 14 updof może być stosowana do mniejszej grupy składników majątkowych. Przewidziana jest bowiem tylko dla nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 oraz 8 KŚT, czyli bez grupy 7, która obejmuje środki transportu. Wobec tego w ramach amortyzacji limitowanej do wysokości 100.000 zł podatnik nie może amortyzować samochodu ciężarowego. W ramach tego limitu mógłby jednorazowo zamortyzować koparkę, o ile w chwili zakupu będzie ona fabrycznie nową, czyli nigdy wcześniej nie była używana przez podatnika, który ją zakupił, ani przez żadną inną osobę.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Moment dokonania jednorazowego odpisu Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.