Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Podatek dochodowy » Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce » Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania ze skali podatkowej ...
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce
Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Możliwość skorzystania z dwóch jednorazowych amortyzacji Jednorazowa amortyzacja w spółce niebędącej osobą prawną

Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany

Podatnik opłacający podatek według skali podatkowej (prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów) dokonał jednorazowej amortyzacji w ramach limitu 100.000 zł. W następnym roku planuje zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Czy po zmianie formy opodatkowania ma obowiązek w jakiś sposób "oddać" zaliczoną w koszty jednorazową amortyzację?

Po zmianie formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie ma obowiązku "oddawać" jednorazowej amortyzacji rozliczonej w kosztach w roku podatkowym, w którym opłacał podatek według skali podatkowej.

Podatnicy opodatkowani według skali podatkowej mają obowiązek amortyzacji składników majątku trwałego. Odpisy amortyzacyjne, co do zasady, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Ustalenie kosztów z tytułu tych odpisów możliwe jest dzięki ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, której prowadzenie wymaga ustawa o PIT. W przypadku braku takiej ewidencji, nie można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów (art. 22n ust. 6 updof). U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencja powinna zawierać co najmniej informacje wymienione w art. 22n ust. 2 updof.

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.) nie prowadzą ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednak zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, zobowiązani są do prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest zbliżony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie zawiera jedynie informacji o odpisach amortyzacyjnych. Prawidłowo prowadzona ewidencja spełnia więc wymagania postawione dla wykazu. Zatem w razie zmiany formy opodatkowania ze skali podatkowej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie musi zakładać wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Możliwość taką przewiduje § 14 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 701).

Gdy dochodzi do zmiany formy opodatkowania, w sytuacji takiej jak opisana w pytaniu, tj. ze skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany, podatnik nie ma obowiązku rozliczyć się z korzyści osiągniętej przez obciążenie kosztów jednorazowym odpisem amortyzacyjnym. Co więcej, jeśli w efekcie obciążenia kosztów jednorazowym odpisem amortyzacyjnym u podatnika powstanie strata z działalności gospodarczej, będzie mógł ją rozliczyć podatkowo na zasadach określonych w art. 9 ust. 3 updof (w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach, do 50% rocznie). W przypadku bowiem podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych strata z lat poprzednich polega odliczeniu od podstawy opodatkowania, tj. przychodu. Tak wynika z art. 9 ust. 5 updof i art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przy czym, jeżeli podatnik osiąga przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, wówczas odliczeń dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Możliwość skorzystania z dwóch jednorazowych amortyzacji Jednorazowa amortyzacja w spółce niebędącej osobą prawną
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.