Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
Podatek dochodowy - zasoby bezpłatne
Metody amortyzacji środków trwałych w praktyce
Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Rodzaje środków trwałych podlegających jednorazowej amortyzacji Uznanie składników majątku za środki trwałe

Ulepszenie składnika majątku

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnik nabył składnik majątku o wartości netto 5.250 zł. Następnie poniósł wydatki na jego ulepszenie. Jak w tej sytuacji rozliczyć koszty ulepszenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

W opisanych okolicznościach sposób rozliczenia kosztów ulepszenia zależy od tego, czy nabyty składnik majątku został zaliczony do środków trwałych czy do wyposażenia.

W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728 ze zm.), osoby fizyczne prowadzące na potrzeby działalności gospodarczej podatkową księgę, obowiązane są m.in. do prowadzenia:

  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 updof, zwanej dalej ewidencją środków trwałych,
     
  • ewidencji wyposażenia, w której ujmuje się związane z wykonywaną działalnością gospodarczą rzeczowe składniki majątku o wartości przekraczającej 1.500 zł niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do środków trwałych.

Natomiast z uregulowań zawartych w art. 22d oraz art. 22f ust. 3 updof wynika, że w przypadku zakupu składnika majątku, którego wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy mogą:

  • ująć cały wydatek poniesiony na jego nabycie bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania; takiego składnika majątku nie wprowadza się do ewidencji środków trwałych, lub
     
  • ująć taki składnik majątku w ewidencji środków trwałych i zamortyzować go jednorazowo w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym albo dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych.

Sposób postępowania w przypadku poniesienia kosztów ulepszenia określa z kolei art. 22g ust. 17 updof. Przepis ten stanowi, że gdy środek trwały został ulepszony w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji i suma wydatków na ulepszenie w danym roku podatkowym przekroczyła 10.000 zł, a wydatki te spowodowały wzrost wartości użytkowej środka trwałego, wówczas o wydatki te powiększa się jego wartość początkową. W rezultacie stanowią one koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Z pytania wynika, że wartość początkowa nabytego składnika majątku wynosiła 5.250 zł (netto), nie wiemy jednak, jak został on zakwalifikowany przez podatnika. Należy zatem stwierdzić, że niezależnie od tego czy podatnik uznał dany składnik majątku za środek trwały czy za wyposażenie, jeżeli roczna wysokość wydatków na jego ulepszenie nie przekroczy kwoty 10.000 zł, to powinny być one ujęte bezpośrednio do kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

Z kolei, w przypadku gdy nakłady na ulepszenie danego składnika majątku przewyższą kwotę 10.000 zł, to konieczne będzie:

  • zwiększenie o kwotę poniesionych wydatków wartości początkowej ulepszonego składnika majątku, gdy podatnik uprzednio ujął go w ewidencji środków trwałych,
     
  • wpisanie tego składnika majątku do ewidencji środków trwałych; przy czym za jego wartość początkową podatnik powinien przyjąć jedynie wartość dokonanego ulepszenia; nie należy natomiast zwiększać tej wartości początkowej o koszty zakupu tego składnika majątku uprzednio zaliczone do kosztów podatkowych; takich wyjaśnień udzieliło nam Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa, otrzymanej 1 października 2012 r.

W obu tych sytuacjach, wydatki na ulepszenie będą odnoszone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne sukcesywnie dokonywane od wartości początkowej.

otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Rodzaje środków trwałych podlegających jednorazowej amortyzacji Uznanie składników majątku za środki trwałe
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.