Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.
Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych
Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym
miejscu.


Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego
konta abonenta i dodatkowych opcji.

Jak szukać?»

logo
Aktualnie jesteś:
GOFIN podpowiada (strona główna) » Firma » Spółka cywilna zakładanie, prowadzenie, likwidacja » Gdy do majątku wspólnego wspólników wchodzi nieruchomość
Firma - zasoby bezpłatne
Spółka cywilna zakładanie, prowadzenie, likwidacja
Dodatek do Gazety Podatkowej
nr 26 (1692) z dnia 30.03.2020
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Umowa ze spółką cywilną Czy spółka jawna może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

Gdy do majątku wspólnego wspólników wchodzi nieruchomość

Wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do majątku wspólników spółki cywilnej, nawet w przypadku, gdy krąg osób wnoszących taki wkład pokrywa się z kręgiem uczestników spółki, wpływa w sposób zasadniczy na sposób zarządzania nieruchomością.

Współwłasność występująca pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej jest tzw. współwłasnością łączną. Jak wynika z art. 196 § 2 K.c., regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące spółki cywilnej. Natomiast do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy zawarte w art. 197-221 K.c.

Zarządzanie nieruchomością

Sposób dokonywania czynności z zakresu zarządu nieruchomością wchodzącą w skład majątku wspólników zależy od obowiązujących w spółce zasad reprezentacji. Jeśli zastosowanie mają w niej przepisy kodeksowe, to każdy wspólnik może samodzielnie dokonywać czynności, które nie przekraczają zakresu tzw. zwykłych czynności spółki. Pozostałe czynności muszą być dokonane z udziałem wszystkich wspólników (art. 866 i art. 865 § 2 K.c.). Zasady te mogą być modyfikowane postanowieniami umowy spółki, która może np. przewidywać, że do dokonywania wszelkich czynności w imieniu wspólników wystarczy zgodne współdziałanie przynajmniej dwóch wspólników.

To system wyraźnie różniący się od obowiązującego w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych. Tam do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności (art. 201 K.c.). Z kolei do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 K.c.).

Sprzedaż udziału

Wszyscy wspólnicy spółki cywilnej ponoszą solidarną odpowiedzialność za zaciągane przez nią zobowiązania (art. 864 K.c.). Dotyczy to również zobowiązań zaciąganych w związku z posiadanym przez spółkę mieniem nieruchomym (np. ponoszenia kosztów remontów, ale również tzw. zobowiązań realnych, np. obowiązku uiszczania opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu).

Zobowiązania zaciągane przez współwłaścicieli w częściach ułamkowych dotyczące ich nieruchomości również mają charakter solidarny, ale wynika to z tego, że są to zobowiązania dotyczące wspólnego mienia (art. 370 K.c.).

W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych każdy współwłaściciel może rozporządzać (zbyć, obciążyć) swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 K.c.). Inaczej jest, gdy rzecz, w tym nieruchomość, wchodzi w skład majątku wspólników spółki cywilnej. Jak wynika z art. 863 § 1 K.c., wspólnik nie może rozporządzać swoim udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Do czasu więc, gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego, żaden z nich nie posiada swojego udziału w niej i w związku z tym nie może go sprzedać czy obciążyć hipoteką.

Forma czynności prawnych dotyczących nieruchomości dokonywanych z udziałem wspólników spółki cywilnej
» Wniesienie tytułem wkładu - forma aktu notarialnego (art. 158 K.c.). Na skutek wniesienia dochodzi do zmiany właściciela. W miejsce wspólnika wnoszącego wkład w postaci nieruchomości właścicielami stają się wszyscy wspólnicy.
» Współwłaściciele wspólnikami - forma aktu notarialnego. Do zmiany właściciela dochodzi również w przypadku, gdy wspólnikami spółki mają być te same osoby, które zawierają umowę spółki i wnoszą do niej wkład w postaci nieruchomości (postanowienie SN z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. akt II CSK 182/12).
» Małżonkowie wspólnikami - forma aktu notarialnego. Wniesienie nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do tworzonej przez nich spółki cywilnej również wymaga formy aktu notarialnego. Obie masy majątkowe podlegają bowiem rządom innych reżimów prawnych.
» Z majątku spółki w ręce wspólników - forma aktu notarialnego. Czynności odwrotne do wyżej wymienionych również wymagają dochowania formy aktu notarialnego (w odniesieniu do przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego wspólników do ich majątków indywidualnych - postanowienie SN z dnia 11 maja 2004 r., sygn. akt II CK 267/03).
» Nowy wspólnik - forma aktu notarialnego. Aneks do umowy spółki, mocą którego nowy wspólnik ma zostać współuprawniony do składników majątku wspólnego, w skład którego wchodzi nieruchomość, również musi być zawarty w formie aktu notarialnego (por. uzasadnienie do uchwały 7 sędziów SN z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. akt III CZP 135/10).
» Wypowiedzenie umowy spółki - podpis notarialnie poświadczony. Jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość albo prawo wieczystego użytkowania, wystarczającą podstawą wykreślenia wpisu w księdze wieczystej wspólnika występującego ze spółki jest jego oświadczenie o wypowiedzeniu udziału w spółce, złożone na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym (uchwała 7 sędziów SN z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. akt III CZP 135/10). Wypowiedzenie w zwykłej formie pisemnej też jest skuteczne, ale nie wystarcza do ujawnienia zmian w księdze wieczystej (wyrok SN z dnia 19 października 2012 r., sygn. akt V CSK 485/11).
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł Umowa ze spółką cywilną Czy spółka jawna może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?
 
PRZYDATNE LINKI

Portal Podatkowo-Księgowy

GOFIN.pl

Gofin.pl/PIT

Gofin.pl/Prawnik-Radzi

Gofin.pl/Rachunkowosc

Gofin.pl/Bilans

Gofin.pl/Podatki

Gofin.pl/Prawo-Pracy

Gofin.pl/Skladki-Zasilki

       
POMOCNIKI Księgowego

Aplikacja GOFIN NEWS

Indeks Księgowań BUDŻET

Orzecznictwo dla firm

Pytania Czytelników

Aplikacja GOFIN SGK

Indeks Księgowań FIRMA

Przepisy Prawne

Terminy

Asystent Gofin

Interpretacje Urzędowe

Przewodnik Kadrowego

Wideopomocniki

Druki Gofin

Kalkulatory

Przewodnik Księgowego

Wskaźniki

Forum

Newslettery

Przewodnik VAT

Wszystko dla Księgowych

       
Serwisy specjalistyczne

Czas Pracy

Podatek Dochodowy

Rozliczenie Delegacji

Vademecum Księgowego

Kalkulatory Podatkowe

Podatek VAT

Rozliczenia Podatkowe

Vademecum Podatnika

Kasa Fiskalna

Poradnik Księgowego

Rozliczenie Wynagrodzenia

Zakładamy Firmę

Kodeks Pracy

Porady Podatkowe

Vademecum Kadrowego

Zasiłki

więcej serwisów specjalistycznych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.